Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo pożarowe naszych domów i mieszkań
Gorąco apelujemy do właścicieli i zarządców budynków, a także do mieszkańców o bieżące sprawdzanie, czy na klatkach schodowych i wspólnych ciągach komunikacyjnych nie znajdują się przedmioty mogące utrudnić lub wręcz uniemożliwić ewakuację czy akcję ratunkową. Ważne jest, by korytarze, którymi się poruszamy, nie były „zagracone”.
Stanowią o tym m.in. przepisy przeciwpożarowe. Na drogach komunikacji ogólnej służących ewakuacji zabronione jest składowanie materiałów palnych lub umieszczanie przedmiotów w sposób zmniejszający ich szerokość albo wysokość. Jest to określone również w przepisach techniczno-budowlanych.
W przypadku powstania i rozprzestrzenianie się pożaru, materiały palne składowane na drogach komunikacji ogólnej mogą ulec zapaleniu odcinając drogę ucieczki ze strefy niebezpiecznej, jednocześnie uniemożliwiając prowadzenie działań ratowniczych i ewakuacyjnych.
Stosownie do paragrafu 4 ust 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2057) w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, zabronione jest składowanie materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych, na nieużytkowych poddaszach i strychach oraz na drogach komunikacji ogólnej.
Co należy do katalogu przedmiotów i substancji niebezpiecznych?
Przepisy odnoszące się do ochrony przeciwpożarowej wskazują, że w obrębie piwnic, poddaszy, strychów oraz ciągów komunikacyjnych, jakimi są np. klatki schodowe oraz korytarze nie wolno składować następujących przedmiotów:
gazy palne – np.: propan-butan, acetylen czy gazy palne wykorzystywane jako czynnik w instalacjach klimatyzacji,
ciecze palne – np.: benzyna, rozpuszczalniki, alkohole, nafta i inne, które można zapalić w temperaturze otoczenia,
materiały wybuchowe i wyroby pirotechniczne – np.: fajerwerki, zimne ognie, świece dymne, flary i race, pociski, granaty, niewybuchy,
inne materiały i substancje, jeśli sposób ich składowania, przetwarzania lub innego wykorzystania może spowodować powstanie pożaru.
Na stronie internetowej Urzędu Miasta są dostępne poradniki z zakresu bezpieczeństwa, zawierające obszerny katalog zagrożeń i działań w danym zakresie, również na wypadek pożaru i konieczności prowadzenia ewakuacji: https://www.wloclawek.eu/strona-3692-poradniki_bezpieczenstwo_w_miescie.html