Zachowane obiekty i zespoły zabytkowe są materialnym świadectwem dziedzictwa kulturowego Włocławka. Nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego naszego miasta są budynki sakralne, obiekty użyteczności publicznej, spichrze, wille i kamienice, które tworzą jego niepowtarzalny i unikalny charakter.
Mając na uwadze ochronę, opiekę i zachowanie dla przyszłych pokoleń najbardziej wartościowych pod względem historycznym, architektonicznym i naukowym włocławskich zabytków nieruchomych, Prezydent Miasta Włocławek prowadzi w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Włocławku Gminną Ewidencję Zabytków Miasta Włocławek.
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym i z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami przeprowadzono weryfikację stanu zasobów zabytków nieruchomych ujętych w dotychczasowej Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Włocławek i uzupełniono o kolejne obiekty włączone do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.
„W związku z powyższym w zaktualizowanej Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Włocławek przyjętej Zarządzeniem nr 10/2024 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 18 stycznia 2024 r., zmienionej Zarządzeniem nr 135/2024 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 15 marca 2024 r., zmienionej Zarządzeniem nr 231/2024 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 10 maja 2024 r., zmienionej Zarządzeniem nr 420/2024 Prezydenta Miasta Włocławek z dnia 24 października 2024 r., znajduje się 886 zabytków. Dla każdego z 886 obiektów objętych ochroną konserwatorską jest prowadzona karta adresowa, opracowana zgodnie z obowiązującymi przepisami”.
Należy podkreślić, że liczba obiektów w ewidencji zabytków nie jest stała, ponieważ mogą być do niej wpisywane kolejne zabytki lub wykreślane te, które niestety zostały przekształcone, zatraciły swój pierwotny charakter lub giną z krajobrazu naszego miasta.