Znakowane szlaki piesze oddział. Kujawskiego PTTK we Włocławku
-
Szlak żółty „Północny” Włocławek – Duninów Nowy Długość 38,7 km
- 0,0 km Początek szlaku we Włocławku obok stadionu na ulicy Okrężnej. Dalej szlak biegnie ulicą Leśną do alei Kazimierza Wielkiego równolegle do ścieżki rowerowej.
- 2,0 km Szlak przecina Aleję Kazimierza Wielkiego i zagłębia się w kompleks lasów komunalnych niedaleko przystanku MPK.
- 5,5 km Szlak dochodzi do żużlówki, po prawej stronie dróg znajduje się jezioro Rybnica (pow. 7,6 ka), po lewej ogródki działkowe. Szlak wkracza na teren GWPK.
- 6,8 km Ścieżka wijąc się między drzewami i jałowcami dochodzi do jeziora Łąki (pow. 5,5 ha). Brzegi jeziora są zabagnione, lecz w kilku miejscach można dotrzeć do tafli wody.
- 9,2 km Po lewej stronie jezioro Radyszyńskie (pow. 31 ha), brzegi bagniste, trudno dostępne, po prawej małe jeziorko Radyszyn – Czarne (pow. 1,2 ha).
- 12,0 km Węzeł szlaków. Szlak żółty łączy się ze szlakiem niebieskim„Łącznikowym” na długości około 900 metrów.
- 12,9 km Leśniczówka Mursk.
- 14,2 km Zabudowa wsi Telążna. Szlak wychodzi z lasu i biegnie w pobliżu jeziora Telążna o powierzchni 23,8 ha.
- 15,8 km Końcowy przystanek PKS linii Włocławek – Telążna. Obok po lewo budynek świetlicy wiejskiej. Około 1 km ( w stronę Kowala) znajduje się wspaniały pomnik przyrody w postaci wiekowego dębu (ok. 350-400 lat)
- 16,3 km Telążna Leśna, osada śródleśna oraz leśniczówka.
- 18,2 km „Migdalszczyzna”, pomnik – mogiła. Miejsce Pamięci narodowej z okresu II Wojny Światowej.
- 18,8 km Granna Góra, szlak przecina pasmo wydm.
- 21,6 km Skupisko małych jezior śródleśnych. Po lewej jeziora Święte i Chrapka, po prawej Jezioro Łąkie. W pobliżu rezerwat Jazy chroniący starodrzew sosnowy.
- 24,8 km Geomorfologiczny rezerwat przyrody „Gościąż” obejmujący jeziora Mielec, Gościąż, Brzózka i Jazy. Szczególnie cenne jest jezioro Gościąż (pow. 45,5 ha), w którym znajdują się nienaruszone osady denne gromadzone na przestrzeni około 13 000 lat stanowiące zapis historii zmian środowiska i klimatu w tym rejonie. Obok drogi (po prawo) samotna mogiła żołnierska z 1939 r.
- 26,3 km Najdogodniejszy dostęp do jeziora Gościąż.
- 31,3 km Granica województw Kujawsko – Pomorskiego i Mazowieckiego. W lewo droga do wsi Skoki Duże (około 4 km), we wsi znajdują się zabytkowe domy drewniane. Szlak biegnie prosto w kierunku widocznych w oddali zabudowań.
- 31,9 km początek wsi Grodziska ciągnącej się na przestrzeni około dwóch kilometrów.
- 34,7 km Pojedyncze zabudowania wsi Kamion.
- 38,7 km Duninów Nowy, siedziba gminy. Miejscowość o wybitnych walorach przyrodniczo – kulturowych leżąca nad brzegiem Zalewu Włocławskiego.
Dalej szlak prowadzi przez Trzcianno (41,5 km), Łąck (55,5 km) i Grabinę (59,5 km) do Dobrzykowa (69,6km).
-
Szlak czarny „Martyrologii” Włocławek – Pińczata – Warząchewka Józefowo – Wieniec Zdrój – Włocławek Długość 35,4 km
- 0,0 km Dworzec PKP/PKS przy ul. Okrzei. Idziemy obok postoju taksówek równolegle do torów kolejowych w kierunku ulicy Spółdzielczej, w którą skręcamy. Dalej ulicami: Wolność i Chopina wzdłuż ogrodzenia cmentarza. Dochodzimy do skrzyżowania alei Kazimierza Wielkiego i Królowej Jadwigi. Idziemy prosto. Schodzimy w prawo z wiaduktu biegnącego nad torami kolejowymi.
- 3,0 km Węzeł szlaków. Z lewej dochodzi szlak zielony „Południowy”. Po prawej stronie jezioro czarne. Kąpielisko miejskie i plaża. Szlaki biegną wspólnie duktami leśnymi.
- 6,0 km Po prawo od drogi leśnej (w zagajniku) Miejsce Pamięci Narodowej z okresu II Wojny Światowej. Dochodzimy do szosy i skręcamy w lewo.
- 6,5 km Jedwabna. Przekraczamy drogę krajową nr 1 (E75). Dalej w prawo skos wchodzimy w drogę asfaltową prowadzącą do ośrodka wypoczynkowego „Wikaryjka”.
- 7,9 km Po lewej stronie położony nad brzegiem jeziora Wikaryjskiego wspomniany wcześniej ośrodek wypoczynkowy. Na wysokości budynku hotelowo – restauracyjnego skręcamy w prawo.
- 9,8 km Widuń. Na szczycie wzniesienia po lewej stronie płyty nagrobne w miejscu masowego mordu dokonanego przez hitlerowców.
- 10,7 km Zespół wydm porośniętych lasem sosnowym.
- 11,7 km Grzmiąca. Miejsce masowego mordu dokonanego przez hitlerowców w 1939 r. Na miejscu cztery płyty nagrobne.
- 14,3 km Obelisk ku czci ofiar faszyzmu zgładzonych w okolicznych lasach. Przekraczamy drogę krajową nr 1 (E 75). Przy szosie przystanek PKS.
- 16,1 km Centrum śródleśnej wsi Warząchewka Polska.
- 17,0 km Przejazd kolejowy. Po lewo perony stacji PKP Warząchewka, aż do ściany lasu. Tu skręcamy w prawo.
- 20,5 km Leśniczówka Dębice.
- 21,8 km Michelin, dziś śródleśna dzielnica Włocławka. Idziemy ulicami Bluszczową i Kościelną do alei Jana Pawła II. Skręcamy w lewo i dochodzimy do ul. Pocztowej, gdzie skręcamy w prawo.
- 22,8 km Skrzyżowanie dróg leśnych. Szlak prowadzi prosto w kierunku szosy z Włocławka do Brześcia Kujawskiego.
- 25,6 km Idziemy nadal prosto, aż do szosy. Tu skręcamy w lewo. UWAGA – intensywny ruch pojazdów. Przekraczamy most na rzeczce Lubieńce. Po lewo przystanek PKS Józefowo i zajazd Myśliwski.
- 26,6 km Skraj lasu. Przy szosie pomnik ku czci pomordowanych w okresie II wojny światowej mieszkańców Brześcia Kujawskiego. Za pomnikiem na skraju lasu skręcamy w prawo. Idąc dalej prosto zagłębiamy się ponownie w las i duktami dochodzimy do zabudowań wsi Machnacz. Skręcamy w lewo.
- 29,1 km Wieś Machnacz. W wąwozie skręcamy w prawo schodząc w dolinę rzeki Zgłowiączki.
- 29,6 km Betonowy most na Zgłowiączce. Idziemy nadal prosto drogą polną kilkaset metrów, aż do skrzyżowania z szosą Włocławek – Osięciny.
- 30,0 km Skrzyżowanie. Tu skręcamy w prawo do Wieńca Zdroju (obok przystanek MPK).
- 31,0 km Uzdrowisko Wieniec. Przystanki PKS i MPK.
- 31,4 km Na wzniesieniu skrzyżowanie leśnych duktów prowadzących ponad rynną zanikających jezior.
- 32,7 km Niegdyś miejsce pozyskiwania borowiny dla uzdrowiska. Dalej szlak prowadzi w kierunku wschodnim drogą leśną.
- 33,8 km Skrzyżowanie duktów leśnych. Wcześniej zagłębiamy się w las na około 50 m przechodząc obok zbiorowej mogiły – miejsca mordu z okresu okupacji hitlerowskiej.
- 34,3 km Mazury leśne. Bratnia mogiła – pomnik. Szlak przekracza szosę Włocławek Osięciny (obok przystanek MPK).
- 35,4 km Włocławek, kompleks budynków szpitalnych. Przystanek PKS i pętla MPK. Koniec szlaku.
-
Szlak zielony „Południowy” Włocławek – Skrzynki Długość 30,5 km
- 0,0 km Początek szlaku we Włocławku obok stadionu „Kujawiak” przy zbiegu ulic Okrężnej i Leśnej. Dalej szlak biegnie ul. Leśną do alei Kazimierza Wielkiego wspólnie ze szlakiem żółtym.
- 1,6 km Skrzyżowanie ul. Leśnej i Alei Kazimierza Wielkiego. Po przejściu na drugą stronę szlak prowadzi łagodnym łukiem w prawo wzdłuż torów kolejowych łączących stację kolejową Włocławek – Wschód (towarowa) z Włocławkiem Głównym (osobowym).
- 2,6 km Wiadukt drogowy na drodze krajowej nr 1 (E 75 Włocławek-Kowal). Z prawej dochodzi szlak czarny. Dalej szlaki prowadzą razem wzdłuż brzegu jeziora Czarnego (po prawo kąpielisko miejskie) duktami leśnymi.
- 5,7 km Pińczata. Po prawej Miejsce pamięci Narodowej z okresu II Wojny Światowej. Dochodzimy do szosy asfaltowej prowadzącej do nowego cmentarza komunalnego miasta Włocławek.
- 6,2 km Osada Jedwabna. Szlak przecina szosę Włocławek – Kowal i wkracza na teren GWPK. Przystanek PKS, bary. Szlak czarny odchodzi w prawo, zielony prowadzi początkowo drogą z „trylinki”, następnie skręca w prawo w nadbrzeżną leśną ścieżkę i dalej wśród północnego brzegu jeziora.
- 9,1 km Jezioro Wikaryjskie, kąpielisko miejskie. Nieco dalej pętla MPK sezonowej linii „W”.
- 10,5 km Po prawo jezioro Widoń o zabagnionych brzegach.
- 10, 9 km Osada leśna Widoń. Za budynkami skręcamy w prawo w drogę żużlową, a następnie w lewo (uwaga na znaki).
- 12,9 km Skrzyżowanie dróg leśnych, szlak prowadzi do osady leśnej Wójtowskie. Po prawej stronie zespół wydm, za nimi w oddali ok. 200 m jezioro Wójtowskie Małe.
- 13,4 km Na prawo na wschodnim brzegu jeziora Wójtowskiego Dużego ośrodki wypoczynkowe. W sąsiedztwie rezerwat „Wójtowski Grąd”. Za ośrodkami węzeł szlaków – skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim.
- 17,4 km Jezioro Dzilno, pole biwakowe, wiaty, krąg ogniskowy, w sezonie bar. Dookoła jeziora ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Kukawy”.
- 18,4 km Kukawy, leśniczówka, a dalej osada leśna.
- 20,2 km Skraj lasu, zabudowania wsi Dębniaki, dalej szlak prowadzi skrajem lasu.
- 20,7 km Po prawej mało widoczne Jezioro Rakutowskie o zmiennej powierzchni (od 350 do 550 ha). Cenny rezerwat ornitologiczny. Dojście do ambony obserwacyjnej przez wieś Krzewent.
- 22,1 km Kąpielisko nad jeziorem Lubiechowskim. Obok sezonowe pole namiotowe i parking.
- 23,3 km W prawo odchodzi droga do wsi Goreń (około 2 km). We wsi bary, sklepy i przystanek PKS.
- 23,6 km Szlak ponownie wkracza na teren GWPK.
- 25,5 km Przełom między okazałymi wydmami i łukiem zatoczonym w prawo szlak opasuje ich zespół z punktem kulminacyjnym – Łysą Górą.
- 27,7 km Jezioro Goreńskie. Szlak biegnie ścieżką wzdłuż jeziora.
- 28,8 km Zabudowania leśniczówki Goreń.
- 29,9 km Okaz jałowca o wysokości 6 metrów uznany za pomnik przyrody.
- 30,5 km Ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Skrzyneckim. Kąpielisko, parking, sklepy i bary sezonowe. W odległości kilometra węzeł szlaków, połączenie ze szlakiem żółtym biegnącym do Gostynina. Dalej szlak prowadzi przez wieś Cieślikowo (35,5 km), Miałkówek (40,4 km), Lucień (44 km), Gorzewo (49,5 km), Janów (51 km) do Łącka (54,5 km) skąd przez Matyldów i Koszelówkę (65,5 km) do Gąbina (70 km).
-
Szlak niebieski „Łącznikowy” Kowal – Mostki Długość 18 km
- 0,0 km początek szlaku w Kowalu na Pl. Rejtana.
- 2,5 km Zabudowania wsi Grodztwo.
- 3,9 km Leśniczówka Przyborowo nad rzeczką Rakutówką.
- 4,4 km Szlak przecina drogę żużlową (przystanek PKS Warząchewka ok. 3,5 km).
- 6,5 km Po lewej stronie jezioro Wójtowskie Duże.
- 6,7 km Skrzyżowanie dróg, węzeł ze szlakiem zielonym „Południowym”.
- 8,6 km Plantowszczyzna, dawny budynek leśniczówki.
- 10,5 km Węzeł szlaków. Ze szlakiem żółtym „Północnym” wspólny odcinek 900 metrów, prowadzący w kierunku leśniczówki Mursk.
- 11,4 km Leśniczówka Mursk.
- 12,6 km Zabudowania wsi Przyrytka, mostek na rzeczce Zuzanka.
- 15,9 km Wieś Smólnik.
- 18,0 km Przystanek PKS Mostki przy drodze nr 62 Włocławek – Płock. Koniec szlaku.
- Szlak niebieski Lubomin Rządowy – Grójec (gm. Boniewo) Długość 2,7 km
Znakowany szlak pieszy prowadzi ścieżką rowerowo-pieszą o nawierzchni asfaltowej biegnącą obok gajówki Michałowo przez Jastrzębiec do Grójca nad brzegami jez. Grójec o pow. 28 ha. Szlak wytyczono i oznakowano w 2011 r. Wzgórze ze stojącą na nim zabytkową kaplica pw. św. Krzyża odnowioną w latach 2010-2011 stanowi doskonały punkt widokowy na okolicę. Istnieją plany wydłużenia szlaku do obelisku upamiętniającego bitwę kampanii wrześniowej 1939 r. we wsi Szczytno oraz rezerwatu archeologicznego w Wietrzychowicach.