Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to m.in:
zmęczenie,
silne bóle i zawroty głowy,
nudności,
gorączka,
szum w uszach,
drgawki,
wzrost temperatury ciała zagrażający życiu,
większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.
Jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starszą lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie:
zareaguj — pukaj w szybę, uderzaj w karoserię i nawołuj,
podejmuj próbę otwarcia samochodu lub bagażnika,
jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, rozbij szybę,
po dostaniu się do środka auta natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę,
powiadom odpowiednie służby,
wyciągniętą osobę przenieś w zacienione, przewiewne miejsce,
sprawdź przytomność i oddech,
jeżeli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, schłodź ją, w tym celu poluzuj lub rozepnij jej odzież i ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej,
jeżeli osoba nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację.
Więcej informacji na ten temat oraz poradniki, jak przetrwać upał, publikujemy na naszej stronie poświęconej bezpieczeństwu: https://www.wloclawek.eu/strona-3792-aktualne_komunikaty_kliknij.html
















