Do 16 czerwca potrwa elektroniczny nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024. We włocławskich placówkach przygotowano łącznie 1700 miejsc dla absolwentów szkół podstawowych. Planuje się 58 klas, w tym 26 w technikach, 23 w liceach i 9 w szkołach branżowych.
Oferta edukacyjna jest różnorodna, są też nowości. Warto wymienić takie kierunki, jak: technik ochrony środowiska w Zespole Szkół Chemicznych, technik–robotyk w Zespole Szkół Technicznych i technik-automatyk w Zespole Szkół Elektrycznych.
Monika Jabłońska, zastępca prezydenta Włocławka: Oferta edukacyjna każdej ze szkół jest dostosowana do rynku pracy. Przykładem zeszłoroczna oferta IV LO im. K.K. Baczyńskiego – klasa vlogersko-medialna czy klasa przygotowania wojskowego pod patronatem MON, III Liceum im. Marii Konopnickiej otwiera klasę biologiczno-chemiczną z elementami biotechnologii. To przykład poszukiwania i kształcenia zgodnie z wymogami współczesności. Szkoły współpracują z otoczeniem naukowym i gospodarczym. Stad umowy i porozumienia z uczelniami i dużymi przedsiębiorcami. To bardzo ważne, zwłaszcza w kontekście szkół kształcących w zawodzie, ze względu na praktyczny wymiar nauki.
Włocławskie szkoły średnie dbają też o swoje zaplecze materialne. W latach 2018-2023 w ramach 7 dużych projektów unijnych pozyskaliśmy ponad 14,5 milionów złotych: laboratoria, pracownie, sprzęt, doskonalenie nauczycieli i uczniów, kursy, podnoszenie kompetencji.
Absolwenci nie mogą być oderwani od rynku pracy – potwierdza Ryszard Suwała, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku: Udało nam się nawiązać współpracę z większością zakładów motoryzacyjnych na terenie miasta i okolic. Technik transportu drogowego oraz kierowca-mechanik to ostatnio bardzo popularne u nas kierunki, stąd ścisła współpraca z firmami transportowymi. Od kilku lat jesteśmy związani z firmą Lorenc Logistic Polska.
Jest to renomowana firma logistyczna z własnym Serwisem Pojazdów Ciężarowych, która wspiera klasy o profilu: kierowca-mechanik, elektromechanik, mechanik pojazdów samochodowych. Korzyści są obopólne. Nauczyciele i uczniowie mają dostęp do wiedzy dotyczącej technologii, napraw itd. Dla uczniów, którzy mają zajęcia w takich firmach, są to zajęcia w typowym środowisku pracy.
Tomasz Kuźnicki, prezes Lorenc Logistic Polska: transport międzynarodowy i serwis pojazdów ciężarowych to wypisz-wymaluj to, co w ofercie edukacyjnej ma Samochodówka. My mamy techniczną wiedzę i tą wiedzą dzielimy się z uczniami. Co roku mamy grupę praktykantów, którzy zdobywają wiedzę praktyczną. Organizujemy dla uczniów wycieczki do innych firm i serwisów, z którymi współpracujemy: i u nas, i tam dowiadują się jak wygląda praca w autoryzowanych serwisach, jak wyglądają magazyny, jak wygląda zapotrzebowanie na części, jakie zadania mają mechanicy w serwisach.