Jest to jeden z ważnych projektów Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018 – 2028. W placówce przy ul. Piekarskiej 25 kończą się prace przygotowawcze, niezbędne do rozpoczęcia działalności.
- To nowy, bardzo potrzebny punkt na mapie Włocławka, a zarazem placówka realizująca nowoczesne formy wspierania naszych seniorów. Będzie to miejsce edukacji, integracji i tworzenia takich wzorców pracy społecznej, które docelowo wpłyną na poprawienie komfortu życia osób w wieku 60 plus – mówi Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.
W ramach działalności Centrum Wsparcia Społecznego będą realizowane: pobyt dzienny dla 50 seniorów, udostępniamy też 12 mieszkań wspomaganych dla osób usamodzielnionych – pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej lub osób oczekujących na umieszczenie w DPS. Innymi słowy: żeby otrzymać mieszkanie wspomagane, trzeba być mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej na terenie miasta Włocławek lub oczekiwać na umieszczenie w DPS we Włocławku.
Mieszkania wspomagane są w pełni wyposażone w niezbędne meble, artykuły i przedmioty gospodarstwa domowego. Posiadają aneks kuchenny i łazienkę.
Jak w praktyce wygląda życie w mieszkaniu wspomaganym? Lokatorzy mają zapewnione siedem dni w tygodniu przez trzy godziny dziennie wsparcie asystenta. Asystentami są pracownicy DPS przy ul. Nowomiejskiej 19, którzy spełniają wymagania kwalifikacyjne. Rolą asystenta jest wspieranie mieszkańca w mieszkaniu wspomaganym w codziennych czynnościach życiowych i funkcjonowaniu w społeczeństwie by jak najdłużej zachował samodzielność. Osoby korzystające z mieszkań wspomaganych nie mają zapewnionego wyżywienia, samodzielnie je przygotowują, zakupy robią na własny koszt.
Najmniejsze mieszkanie ma powierzchnię prawie 25 metrów kwadratowych, największe - ponad 34 metry kwadratowe.