Już dwadzieścia procent uczniów szkół ponadpodstawowych korzysta ze wsparcia nauczycieli rozwijających ich kompetencje przyszłości. Zaangażowanie to doceniają organizatorzy Rankingu Szkół Zwolnieni z Teorii, ogłoszonego podczas Wielkiego Finału, który zgromadził w Warszawie prawie 3 tysiące osób. Spośród prawie 400 wyróżnionych szkół I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku znalazło się na 8 miejscu w Polsce, III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku zajęło 140 miejsce, a Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych we Włocławku 305 miejsce.
Z województwa kujawsko-pomorskiego w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii uczestniczyło 20 szkół, spośród których najlepszym zostało I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. W rankingu wojewódzkim 6 miejsce zajęło III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej we Włocławku, a Technikum nr 6 w Zespole Szkół Technicznych we Włocławku uplasowało się na 16 pozycji.
Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii 2022 premiuje możliwość rozwijania kompetencji przyszłości i działanie społeczne. Ogłoszenie wyników rankingu odbyło się 19 maja podczas Wielkiego Finału, który zgromadził na Torze Służewiec w Warszawie 3 tysiące osób. Z roku na rok wzrasta zaangażowanie szkół we wzmacnianie kompetencji przyszłości uczniów — wynika z danych Fundacji Zwolnieni z Teorii, która od ośmiu lat opracowuje Ranking, aby uhonorować zasługi szkół, które zauważają wartość w pozyskiwaniu praktycznych umiejętności obok wiedzy z podręczników, dając młodzieży przestrzeń do działania społecznego. Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii obejmuje w tym roku aż 371 szkół z całej Polski. Partnerami Rankingu są Pracuj.pl, ING Bank Śląski, Onet i Dyrektor Szkoły. Więcej informacji na stronie ranking.zwolnienizteorii.pl.
Z jakimi wyzwaniami mierzą się szkoły? Rok szkolny 2021/22 obfitował w wiele wyzwań dla polskich szkół. Uczniowie i nauczyciele przez cały ten czas mierzyli się z trudnościami nauki zdalnej, a gdy tylko ogłoszono koniec lockdownu, rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Pomimo wyzwań setki szkół w Polsce stale zmienia się i dostosowuje nauczanie do realiów XXI wieku. Takie działanie docenia Ranking Szkół Zwolnieni z Teorii, który powstaje na podstawie wyników uczniów biorących udział w olimpiadzie Zwolnieni z Teorii, gdzie młodzież organizuje prawdziwe projekty społeczne zmieniające ich społeczności na lepsze. Wsparcie uczniów w ich własnych małych startupach społecznych to dla nauczycieli nietrywialne wyzwanie, o czym opowiada Małgorzata Bisaga, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku — Udział w tegorocznej edycji olimpiady Zwolnieni z Teorii to ogromna szansa na przeprowadzenie prawdziwych i realnych działań. To udowodnienie, że można mimo niesprzyjających warunków realizować swoje cele. Mijający rok nauczył nas czegoś nowego: wykorzystywania konkretnych chwil na realizację konkretnych przedsięwzięć, eventów i działań. Spójrzmy, jaki to był rok: nauczanie hybrydowe jesienią, zimą izolacja i nauczanie zdalne, wczesną wiosną powrót do nauczania stacjonarnego i pojawienie się nadziei, że będzie dobrze i wrócimy do normalnego funkcjonowania. Niestety przyszło kolejne zawirowanie. Głównym problemem był brak stabilizacji, ciągłe zmiany oraz niepewność jutra. To nie sprzyjało planowanemu i systemowemu działaniu. Nasza młodzież musiała nauczyć się, że trzeba chwytać chwilę, działać tu i teraz, wykorzystywać sprzyjający czas. Szczególnie było widać to w marcu, kiedy uczniowie wrócili do szkół. Wówczas nasza szkoła tętniła życiem, to był prawdziwy wulkan energii, zrealizowano ogromną ilość akcji, spotkań czy przedsięwzięć.
Paula Bruszewska, prezes Fundacji Zwolnieni z Teorii podczas Wielkiego Finału, dziękowała setkom nauczycieli, którzy wspierali uczniów w realizacji własnych inicjatyw — Mam nadzieję, że pękacie dziś z dumy, że pod Waszymi skrzydłami młodzi uwierzyli że potrafią, że mogą. Nauczyli się tym razem nie wiedzy, lecz kompetencji, coś, co wciąż zdecydowanie za rzadko dzieje się w polskiej szkole. To Wasze dobrowolne zaangażowanie i Wasz wybór, za który bardzo serdecznie dziękuję.